uk en-us pl be tr cs de af sq

.


kategori HOME  

Rritje cilantro: Këshilla dhe këshilla


2017-12-08 00:00:00

Rritje cilantro: Këshilla dhe këshilla

cilantro ose koriandër-një herbs mrekullueshme për enët shumë. Si pjesë e një salcë domate-hudhër është mrekullisht i përshtatshëm për Barbecue. Ne publikojë praktikat kryesore bujqësore në rritje këtë erëz dhe këshilla të ekspertëve.

Përmbajtja:

  • Pershkrimi dhe makineri bujqësore
  • Ekspert Këshilla
  • Prona
  • Application

Pershkrimi dhe makineri bujqësore

Ky Shumica herbs e bashkatdhetarëve tanë kanë mësuar nëpër enët Korean. Në lindje ajo është rritur më shumë se pesë mijë vjet. Ndoshta kjo është arsyeja pse ka pasur dhe emër tjetër i saj-Kinezisht majdanoz. Erëza kineze atribuuar këtë pavdekësinë efekt.

cilantro është një bimë barishtore vjetore përfaqësuese, të cilat janë ripening dhe acar, por në të njëjtën kohë duke kërkuar përbërjen e tokës. Në kulturën margjinale e tokës rritet tranzicion të dobët dhe të shpejtë për të stooling, dhe për këtë arsye në rritje cilantro më mirë për të filluar herët në pranverë, kur toka shumë lagështi.

Rritje cilantro: Këshilla dhe këshilla

Në shkurt dhe mars koriandër mund të mbjellë në serë, atëherë gjeth lule janë diku në ditën e 40 pas mbirjes së farës. Nëse lashtat janë bërë më vonë, dmth maj-qershor, rrjedh mund të pritet në ditën e 20-të. Mblidhni kohë, në fara papjekur erë të pakëndshme.

Kur fara mbjella janë të vendosur në një thellësi prej 1-1,5 cm. Distanca në mes të bimëve duhet të jetë rreth 9-13 cm, 28-33 cm midis rreshtave. Pra, kur lakër dal cilantro dhe në mënyrë aktive të fillojnë të shkojnë në rritje, ata patjetër duhet të jashtë i hollë, duke i lënë në mes bazat distance të caktuar.

bimë Korianderi është një ditë e gjatë, por për shkak se mungesa e dritës gjatë rritjes së tij do të ngadalësohet. Nëse keni ndërmend të rritet zarzavate cilantro, bimë duhet të hiqen sa më shpejt që të buds të fillojnë të jenë të përcaktuara, si pamja e buds është e padëshirueshme.

Në gjethe koriandër përgjatë rrjedhin pabarabartë. Kanë petioles më të ulëta dhe gjethe të ulen e drejtë në krye të kërcell, formë kjo e fundit është zgjatur pak. Lule janë mbledhur në një çadër, i vogël. Ka lule rozë dhe të bardhë. Rrjedhin kryesor përfundon ombrellë qendror cilantro, që është lulëzim fillim. Cadra tjera Bloom ndjekur, shpërndarjen në të njëjtën kohë. Hiq gjethet më mirë kur koriandër është në fazën e daljes lartësi prej rreth 15-20 cm. Pas prerjes bimore është e rekomanduar për të ushqyer.
Kujdesi cilantro nuk është e vështirë: tëharrje dhe lotim një herë në 8-10 ditë. Kjo metodë e ujitjes është e rekomanduar në sezonin e thatë kur lagështia është e mjaftueshme, atëherë nuk duhet të jenë të cilantro tallaze.

Ekspert Këshilla

Cilantro në kopsht është shumë e kërkuar në dritë. Shadow, ose vend me hije forcon maturimin e saj, siç u përmend më lart. Me rendimentet ashpër më të ulëta, dhe përmbajtja e vajrave thelbësore është reduktuar në masë të madhe. Prandaj, për të marrë fara për të mbjellë duhet të jetë në zonat e hapura.

Rritje cilantro: Këshilla dhe këshilla

Deri në cilantro lagështi shumë të kërkuar. Më i ndjeshëm në periudhën e lagështisë-fillimi i rrjedhin dhe lulëzim. Prandaj, për të marrë fara, lotim të siguruar në kohën e duhur, apo fort mulch tokën rreth shkurre.

vezore mund të ndërhyjë me temperatura të larta-mbi 35 gradë mund të duket lule djerrë, aroma e bimeve dhe frutave ndryshon shumë. Prandaj mbjellin cilantro më i mirë nga marsi në maj, dhe prodhojnë kulture verë. Rinovo lashtat nga fund të gushtit në fillim të tetorit.

Cilantro mirë në mbi tokë pjellore, tokë e zezë. Për rritje të mirë ajo preferon afër tokës në neutral.

Prona

Vajra që përbëjnë cilantro, heqjen e mbetjeve, dhe efektivisht të ndihmojë trupi tretet një rrënjë të rënda vakt dhe niseshte. Kur përdoret në salads cilantro edhe pse supë nuk mbetet një ndjenjë të pakëndshme të shurdhim në stomak, ushqimi tretet më shpejt.

Ajo mund të rekomandohet për këdo që ka probleme me sistemin kardiovaskular dhe ezofag. Ajo stimulon perist altikės, përmirëson oreksin, forcon enët e gjakut.

Për shërimin e plagëve koriandër është përdorur si një antiseptik natyral, tretësirë e frytit të shkurtimeve të saj të mëdha shëruese dhe kafshon.

Application

Rritje cilantro: Këshilla dhe këshilla

Përveç salads, herbs rosettes rinj koriandër është përdorur si një erëza për supave dhe enët e mishit. Shumë flavorful salmon kthehet veshit ose salmon i kuq me gjelbërim. Një shumë të veçantë fara koriandër Rëndësia janë përdorur si erëz për djathë dhe sallam.

Interesante, nëse përtypur cilantro misri para se të pijshëm, ata të ngadalësojnë procesin e dehjes dhe të reduktuar erë të pakëndshme e alkoolit. Alkooli tinktura fara koriandër gjithashtu zbutur erë të mprehtë e alkoolit.

Megjithatë, ato janë përdorur në disa gins varieteteve. Buka jonë e preferuar e zezë "Borodino" është lara gjithashtu bujarisht kjo erëza mrekullueshme.

Pra, në artikullin praktikat themelore bujqësore për cilantro në rritje, ofron këshilla praktike nga ekspertët. Në cilantro shquar pronat e dobishme, dhe ajo është aplikuar në shumë pjata, dhe substancave të tretura. Nëse jeni vetëm tani vendosi që të provoni këtë erëz, publikimet tona do t`ju ndihmojë të diversifikuar enët tuaja në tryezë.
Artikuj që kanë lidhje

 Pronat e dobishme e tërfili
 Cherry zemra Bullish
 Bimë helmuese lopë pastinak. A bit e historisë
 Qershi zgjuar mbjelljen në pranverë-çelësi për një korrave të pasur
 


Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat e marra nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i takojnë mbajtësit të tyre përkatëse