uk en-us pl be tr cs de af sq

.


kategori HOME  

Si të kujdeseni për manaferra-truket e tregtisë


2017-12-07 00:00:00

Si të kujdeseni për manaferra-truket e tregtisë

Të gjithë e dinë këtë kokrra të kuqe të bukur të egra, përmban shije origjinale dhe e dobishme. E megjithatë fakti që ajo nuk është shumë i mirë dhe i përshtatshëm për të mbledhur, si carangtha kalueshme zakonisht i vështirë dhe shumë me gjemba. Por shkenca moderne e mbarështimit të gjithë me ankth. Dhe këtu ne mund të pampered tashmë manaferra kopsht, e cila ndryshon nga mungesa e spines në fidaneve dhe manaferrat atë të mëdha dhe e ëmbël.

Përmbajtja:

 • Klasifikimi Blackberry
 • Në rritje në një kafaz
 • Ndriçimi
 • lotim
 • Cut
 • dimërim
 • Riprodhimi
 • Mbjellja
 • Feeding
 • Dëmtuesit dhe sëmundjet
 • Harvest

Klasifikimi Blackberry

Të gjitha varietetet e manaferra shumë se 300 janë të ndarë në 3 grupe:

 1. BRAMBLES-pryamoroslaya më e zakonshme;
 2. është gjysma e rrallë;
 3. rosyanika-. Zvarrit përgjatë terren

Në rritje në një kafaz

Që kjo është një bimë e rrallë në komplote tona kopsht, nuk është një pyetje e arsyeshme-se si të kujdesen për manaferra. Së pari, do të jetë shumë i përshtatshëm për të marr një Blackberry mbi kulmet, si rrushi.

Kjo hapësirë do të shpëtojë, bimore është duke u diellin të mjaftueshme dhe ajrin, manaferrat mund të piqen plotësisht, dhe ato mund të jenë lehtësisht të mbledhë fruta ferrë jo në të njëjtën kohë, por për një muaj e gjysmë, dhe shoots rinj lirisht mund të udhëtojnë së bashku në terren. Shpesh ata janë bashkangjitur për të formuar një kafaz në ventilatorit. Opsionale, ju mund të lidhin bush në polin ose tub.

Ndriçimi

Si të kujdeseni për manaferra-truket e tregtisë

bimë pëlqen fusha e ndriçuar. Ndihet mirë në hije të pjesshme, por pjekuria afat është në këtë rast zgjatet nga 5-7 ditë, ata bëhen më të vogla dhe të humbasin shijen e tyre.

lotim

thatësira Blackberry rezistente sepse rrënjët e saj janë të vendosura në një thellësi të konsiderueshme.

Kur lulëzuar dhe manaferrat ripening kërkojnë lotim. Por nuk e teproj: lagështi të tepruar tokës mund të shkaktojnë vdekjen e shkurres

.

Cut

Në pranverën para burbuqe ënjtje shkurtim formues është e nevojshme për të bërë:. Hiqni podmerzshie, e thatë, të sëmurë, shoots papjekur dhe shkurtojnë shumë kohë

Në njërën shkurret duhet të lihet 4-6 shoots. Është e dëshirueshme për të prerë kulmin për të formuar një bush kompakt. Kjo është vënë re se kur manaferrat vështirë krasitjes bërë më të mëdha.

Në verë, një çikë jashtë në krye dhe për të hequr shoots tepërta rinj. Vjeshtë prerë otplodonosivshie shoots.

dimërim

Shumë cirk frikëson rezistencë të ulët acar e kulturave kopshtarit, por në qoftë se ju e dini se si të kujdesen për manaferra në vjeshtë dhe dimër, ai do t`ju japë një korrave të pasur.

Si të kujdeseni për manaferra-truket e tregtisë

Vini re se nuk rosyanika tolerojë dimrin, dhe BRAMBLES bërë ballë njëzet poshtë. Por është më mirë për ndonjë strehim ferrë të dimrit.

Shumica e varieteteve bends në tokë, dhe në qoftë se ju keni një pryamoroslaya ferrë, e saj tilted gradualisht në procesin e rritjes, si në qoftë se accustoming. Për varieteteve veçanërisht të ndjeshme përdoret strehimi. Më shpesh, një film polietileni, por ajo është e gjethet ose degët bredh mundur. Është e këshillueshme për të fjetur në krye të dëborës. Nëse bimore nuk është që të përgatiten për dimër, bush i rritur nuk do të humbasë, por pjesë terren mund të ngrijë pak, e cila pa dyshim do të ndikojë në fruiting.

Riprodhimi

bimë është shumuar me anë të farërave, zarzavate dhe prerje rrënjë, fidaneve të rrënjosura dhe ndarjen e shkurret.

 • Farë futem ferrë kur varieteteve race të reja.
 • Të prera për shumimin e merr 7/5 inç në gjatësi dhe janë mbjellë në pranverë ose në vjeshtë në tokë të fekonduar, thellimit në dy treti.Esli ju vendosni për të shpëtuar në rrënjë, pastaj në fund të verës do ta spërkatë me tokë. Në pranverën e transplantuar në një vend të përhershëm.

Mbjellja

Blackberry është e dëshirueshme për të tokës në një ndriçuar dhe e mbrojtur nga era. Mbjellja është më e mirë për të bërë në pranverë për të parandaluar ngrirjen.

Bimore preferon tokës pak acid apo neutrale. Nuk mund të përdoret për mbjelljen e tokës gëlqeror.

Së pari, gërmoj puset në një thellësi prej 45-50 cm. Në fund të vënë pleh, të përziera me tokë: përzierje plehrash ose rotted plehut organik 5-6 paund, kripë potasiumi dhe superfosfat 45-50 gram 130-150 gram. Pastaj hidhet bush ferrë kështu që jakë rrënjë ishte në 2-3 cm nën nivelin e tokës. Bimët tallaze, mulch dhe prerë, duke lënë 20-30 centimetra.

Si të kujdeseni për manaferra-truket e tregtisë

Bimët janë mbjellë në rreshta. Ndërtoj shkurre vendosur në një distancë prej 0,9-1 m, rresht ndarje-deri në 2 metra. Në mes të këtyre kafshëve bimëve lë 2,5 metra distancë.
Në një pikë fruta ferrë është e aftë të 12-15 vjet.

Feeding

Për bollëku i korrjes e manave bimë ka nevojë për të ushqyerit. Rezultatet e shkëlqyera mund të merret me të pranverës në fillim shtresa mulch 5 centimetra. Për mulch marrë pleh organik rotted ose përzierje plehrash. Ju gjithashtu mund të bëjë ure ose nitrat amonit.

Por vini re se 2 deri në 3 vjet pas mbjelljes manaferra nuk fekondoj.

Dëmtuesit dhe sëmundjet

Blackberry rezistente ndaj sëmundjeve dhe dëmtuesve. Ndonjëherë ajo mund të sulmuar Beetles mjedër. Për të shmangur këtë, të përpiqen për të mbledhur kohë pjekur manaferrat. Me një mungesë të hekurit dhe magnezit të zhvilluar chlorosis.

Korrje

vazhduar me berries në fund të verës. Mblidhni ato në disa hapa.

Nëse një kujdes BlackBerry dhe si duhet të kujdeset për atë, ajo me siguri do të ju jap korrat e bollshme të shijshme.
Artikuj që kanë lidhje

 Strawberry Everest
 Mbjellja boronica në vilë e tyre verore
 Kjo është luleshtrydhe të ndryshme dhe rasprekrasno
 Speca Mbjellja
 


Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat e marra nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i takojnë mbajtësit të tyre përkatëse